Eksperymentalne warsztaty intermedialno-ceramiczne „Fragmenty Całości”
Trwające przez miesiąc maj eksperymentalne warsztaty „Fragmenty Całości”, w ramach Koła Naukowego Przestrzeń Koła przy Pracowni Intermediów na Wydziale Architektury Wnętrz warszawskiej ASP, obejmują serię rozmaitych spotkań, zorganizowanych i prowadzonych przez opiekunów: dr Zuzannę Sadową, prof Uczelni oraz mgr Izabelę Milke-Jeż, z pomocą przewodniczącej Anny Członkowskiej.
Czy granica to bezwzględna linia podziału, czy może obszar najbardziej intensywnego dialogu? Zapraszamy na warsztaty „Fragmenty Całości”, podczas których wspólnie zbadamy przestrzeń jako pole rzeźbiarskiej negocjacji. Naszym motywem przewodnim jest Architektura relacji – proces porozumienia z materią, strukturą i drugim człowiekiem, w którym forma staje się żywym zapisem spotkania. W naszych działaniach nawiązujemy do obecnych w tradycji warszawskiej ASP praktyk Formy Otwartej Oskara Hansena, doświadczeń „Obszaru wspólnego i własnego” Grzegorza Kowalskiego oraz intermedialnej wrażliwości Andrzeja Dłużniewskiego. Horyzont doświadczeń poszerza towarzyszący warsztatom pokaz prac ukazujący, jak różne oblicza może przybierać kategoria granicy: od murem stojącej fizyczności u Richarda Serry, przez dekonstrukcję barier u Gordona Matta-Clarka i Cornelii Parker, aż po architekturę Alejandro Araveny i Sou Fujimoto, która świadomie rezygnuje z domknięcia, zostawiając miejsce na życie i decyzje użytkownika.
Właściwa praca warsztatowa opiera się na losowaniu jednostek przestrzennych w obrębie wspólnej siatki – gridu. Podczas gdy wnętrze każdej kwatery pozostaje sferą autonomicznej, intymnej wypowiedzi twórcy, jej obrzeża stają się wynikiem bezpośredniej, negocjacji z sąsiadem. Wykorzystamy glinę jako medium niezwykle responsywne, zdolne natychmiastowo indeksować każdy gest: od twardego punktu oporu i śladów „migracji formy”, po zapisy izolacji, adaptacji czy rzeźbiarskiego kompromisu i harmonii. W trakcie procesu materia pozostaje żywym zapisem komunikacji, by po wypale, jako trwały obiekt ceramiczny, stać się częścią wieloelementowej instalacji „Fragmenty Całości”.
dr Zuzanna Sadowa, prof. Uczelni