Głównym polem naszego zainteresowania w procesie dydaktycznym jest szeroko rozumiane projektowanie przestrzeni. Dzięki temu program kształcenia Wydziału Architektury Wnętrz jest bogaty i zróżnicowany. Koncentruje się na przekazaniu skomplikowanej, specjalistycznej wiedzy oraz na wykształceniu kompetencji niezbędnych do uprawiania zawodu architekta wnętrz. Uczy, że warsztat projektanta zajmującego się wnętrzami, meblem, wystawiennictwem i przestrzenią publiczną jest złożony i wieloaspektowy. Staramy się, by zadania projektowe były zindywidualizowane i umożliwiały każdej studentce i każdemu studentowi twórczy, osobisty rozwój. Jednocześnie zwracamy uwagę na znaczenie pracy w zespole. Ważnym elementem kształcenia jest uświadomienie klasycznej współzależności między architekturą a innymi dyscyplinami sztuk plastycznych. Istotną cechą wyróżniającą nasz wydział jest przebiegający równolegle do studiów projektowych znacząco rozbudowany wątek studiów ogólnoplastycznych z malarstwem, rzeźbą, rysunkiem, tkaniną oraz intermediami.
Dziekan Wydziału Architektury Wnętrz, prof. Bazyli Krasulak
-
Kierunek: Architektura Wnętrz - niestacjonarne studia II stopnia (luty 2024)
Termin: Luty 2024
Limity przyjęć: Limit przyjęć na niestacjonarne studia II stopnia na kierunek Architektura Wnętrz na rok akademicki 2023/2024: 30 osób. -
Rekrutacja 2024/25
ZASADY REKRUTACJI NA KIERUNEK ARCHITEKTURA WNĘTRZ
Uczelniana Komisja Rekrutacyjna przeprowadza rekrutacje na kierunek Architektura Wnętrz prowadzony w formach: jednolitych stacjonarnych studiów magisterskich, stacjonarnych studiów na poziomie drugiego stopnia, oraz studiów niestacjonarnych na poziomach pierwszego i drugiego stopnia.
I. Jednolite studia magisterskie
- Postępowanie rekrutacyjne na jednolite studia magisterskie składa się z następujących etapów:
- I etap – złożenie teczki z samodzielnie wykonanymi przez kandydata pracami rysunkowymi i malarskimi (maksymalny rozmiar 100 cm x 70 cm, maksymalna ilość 25 sztuk).
- II etap – część praktyczna: rysunek (studium z natury, postać, przedmiot) – 4 godz., malarstwo (studium z natury lub ćwiczenia kolorystyczne) – 4 godz., kompozycja 1. – 3 godz., kompozycja 2. – 4 godziny (konstruowanie układów na płaszczyźnie i w przestrzeni), rzeźba (przestrzenna kompozycja z wyobraźni) – 4 godz., testy wyobraźni przestrzennej – 1 godz.; egzamin trwa 3 dni.
- III etap – autoprezentacja; Celem autoprezentacji jest poznanie zdolności intelektualnych kandydata, a także jego głębszych zainteresowań nie tylko w zakresie wybranej dziedziny plastyki, ale również innych rodzajach twórczości, takich jak literatura, muzyka, teatr czy film. Autoprezentacja powinna wykazać samodzielność kandydata w myśleniu o sprawach związanych z szeroko pojętą kulturą artystyczną.
- Punktacja za poszczególne części egzaminu:
- Przy ocenie etapu I Uczelniana Komisja Rekrutacyjna stosuje skalę punktową w przedziale od 0 do 10. Do drugiego etapu egzaminu przystępują tylko ci kandydaci, których prace zostały ocenione na minimum 6 punktów.
- Przy ocenie etapu II Uczelniana Komisja Rekrutacyjna stosuje skalę punktową w przedziale od 0 do 105. Ocenie podlega każda część egzaminu praktycznego:
- rysunek (studium z natury, postać, szkice) – przedział punktowy: od 0 do 15,
- malarstwo (studium z natury, martwa natura) – przedział punktowy: od 0 do 20,
- kompozycja 1 – przedział punktowy: od 0 do 21, kompozycja 2 – przedział punktowy: od 0 do 21.
- rzeźba – przedział punktowy: od 0 do 18,
- test wyobraźni przestrzennej – przedział punktowy: od 0 do 10.
- Uzyskanie zera („0”) punktów z którejkolwiek części egzaminu praktycznego lub nieprzystąpienie do którejkolwiek części egzaminu praktycznego skutkuje wykluczeniem kandydata z postępowania kwalifikacyjnego. Takiej osobie nie jest przyznawana lokata na liście rankingowej.
- Do etapu autoprezentacji dopuszczone są osoby, które uzyskały co najmniej 61 pkt za II etap rekrutacji.
- Przy ocenie autoprezentacji stosuje się skalę punktową w przedziale od 0 do 30.
- Otrzymanie „0” (zera) punktów z autoprezentacji lub nieprzystąpienie do autoprezentacji jest równoznaczne z nieklasyfikowaniem kandydata i wykluczeniem go z postępowania rekrutacyjnego. Osoba, która nie przystąpiła do egzaminu zostaje wykluczona z postępowania rekrutacyjnego oraz nie jest jej przyznawana lokata na liście rankingowej.
- Po pełnym procesie rekrutacyjnym tworzona jest lista rankingowa, uwzględniająca wszystkich kandydatów, którzy byli dopuszczeni do etapu autoprezentacji.
- Podstawę do ustalenia miejsca kandydata na liście rankingowej dla kierunku Architektura Wnętrz stanowi suma punktów uzyskanych za II i III etap rekrutacji, tj. za egzamin praktyczny i autoprezentację. Punktacja za etap I nie jest sumowana z punktacją za pozostałe etapy rekrutacji.
- W przypadku osiągnięcia przez kandydatów tej samej sumy punktów, o ich miejscu na liście rankingowej decyduje liczba punktów osiągniętych na egzaminie praktycznym, a w przypadku gdy nadal liczba punktów będzie taka sama, lokaty przyznaje się wg punktacji osiągniętej przez kandydata w poszczególnych częściach egzaminu praktycznego, uwzględniając następujący ranking zadań, wchodzących w jego skład:
- Kompozycja 1
- Kompozycja 2
- Malarstwo
- Rzeźba
- Rysunek
- Test wyobraźni przestrzennej
- Jeśli w dalszym ciągu liczba punktów z poszczególnych części egzaminu praktycznego, dla więcej niż jednej osoby będzie taka sama, uzyskują one tę samą lokatę, a osoba następna otrzyma lokatę z pominięciem kolejnych numerów zgodnych z ilością osób, którym przyznano lokaty ex aequo.
- Minimum punktowe kwalifikujące na I rok studiów wynosi 75 pkt.
- Na studia zostaje zakwalifikowana osoba, która uzyska co najmniej minimum punktowe, określone w ust. 7 i zajmie na liście rankingowej lokatę mieszczącą się w ustalonym limicie przyjęć.
II. Stacjonarne studia drugiego stopnia
- O studiowanie na stacjonarnych studiach drugiego stopnia na kierunek Architektura Wnętrz mogą ubiegać się absolwenci ASP w Warszawie oraz innych uczelni, którzy uzyskali tytuł licencjata, inżyniera, magistra lub magistra inżyniera na kierunku architektura wnętrz lub pokrewnym.
- Decyzja o przyjęciu kandydata na studia zostaje podjęta na podstawie:
- dyplomu studiów pierwszego stopnia;
- dokumentacji dorobku artystycznego kandydata;
- dwuetapowego postępowania kwalifikacyjnego:
- I etap – część praktyczna /kierunkowa/ – czterogodzinny cykl ćwiczeń praktycznych lub zadanie projektowe, którego celem jest ujawnienie istotnych dla projektanta cech osobowych, tj.: wyobraźni przestrzennej, zmysłu obserwacji, prawidłowości myślenia i wnioskowania,
- II etap – autoprezentacja kandydata połączona z prezentacją jego prac.
- Na prezentację kandydat przygotowuje około 20 prac świadczących o jego aktywności twórczej. Poza pracami rysunkowymi i malarskimi wymagane jest przedstawienie
w formie portfolio prac projektowych wykonanych w okresie studiów I stopnia. - Do egzaminu praktycznego przystępują wszyscy kandydaci, którzy złożyli, w wyznaczonym terminie, wymagane dokumenty oraz prace i portfolio, o których mowa w ust. 3.
- Ustalane przez Uczelnianą Komisję Rekrutacyjną tematy egzaminu praktycznego /kierunkowego/ mają na celu wyłonienie kandydatów o ponadprzeciętnej wrażliwości plastycznej, dużej wyobraźni ze szczególnym uwzględnieniem wyobraźni przestrzennej oraz sprawdzenie nabytych do tej pory umiejętności projektowych.
- Autoprezentacja dotyczy zainteresowań kandydata z zakresu wiedzy o kulturze i sztuce ze szczególnym zwróceniem uwagi na zagadnienia związane z kierunkiem studiów oraz wiedzy dotyczącej aktualnych i ważnych wydarzeń kulturalnych w kraju i na świecie. Pytania mogą dotyczyć także prac przygotowanych do prezentacji oraz projektu wykonanego podczas pierwszego etapu egzaminu.
- Ocena egzaminu przebiega według następujących zasad:
- za etap I egzaminu /część praktyczną/ można otrzymać maksymalnie 60 punktów,
- za etap II egzaminu /autoprezentację/ można otrzymać maksymalnie 30 punktów,
- punkty za I i II etap egzaminu są sumowane,
- minimalna liczba punktów kwalifikująca na I rok studiów II stopnia – 45
- jeśli dwóch lub więcej kandydatów otrzyma ex aequo taką samą sumę punktów za oba etapy, to o kolejności na liście decyduje liczba punktów uzyskana w etapie pierwszym
- Po postępowaniu rekrutacyjnym tworzona jest lista rankingowa.
- Na studia zostaje zakwalifikowana osoba, która uzyska co najmniej minimum punktowe, określone w ust. 7 pkt d) i zajmie na liście rankingowej lokatę mieszczącą się w ustalonym limicie przyjęć.
III. Niestacjonarne studia pierwszego stopnia
- O przyjęcie na niestacjonarne studia pierwszego stopnia mogą ubiegać się osoby, które w określonym terminie złożą we właściwym dziekanacie wymagane dokumenty oraz teczkę zawierającą nie więcej niż 15 plansz w formacie nie większym niż 100/70 cm: w tym prace rysunkowe i malarskie oraz dokumentujące inną aktywność twórczą kandydata.
- Uczelniana Komisja Rekrutacyjna podejmuje decyzję w sprawie przyjęcia kandydata na studia na podstawie postępowania kwalifikacyjnego, składającego się z dwóch części:
- Część pierwsza – prezentacja złożonych uprzednio prac – teczki. Za część pierwszą kandydat może uzyskać maksymalnie 40 punktów.
- Część druga – rozmowa kwalifikacyjna z kandydatem, dotycząca jego aspiracji, motywacji do studiowania danego kierunku i znajomości jego istoty. W trakcie rozmowy kandydat dokonuje prezentacji i omówienia prac ze swojej teczki. Rozmowa kwalifikacyjna może też dotyczyć zainteresowań kandydata z zakresu wiedzy o kulturze i sztuce ze szczególnym zwróceniem uwagi na zagadnienia związane z wybranym kierunkiem studiów, wiedzy dotyczącej aktualnych, ważnych wydarzeń kulturalnych w kraju i na świecie. Pytania Uczelnianej Komisji Rekrutacyjnej do kandydata mogą dotyczyć także prac przygotowanych do teczki. Za część drugą kandydat może uzyskać maksymalnie 40 punktów.
- Po rozmowie kwalifikacyjnej tworzona jest lista rankingowa wg sumy punktów otrzymanych przez kandydatów w dwóch częściach rekrutacji. W razie tej samej liczby uzyskanych punktów przez kandydatów biorących udział w rekrutacji, o lokacie na liście rankingowej będzie decydowała liczba punktów otrzymanych za rozmowę kwalifikacyjną (autoprezentację). Jeśli w dalszym ciągu liczba punktów dla więcej niż jednej osoby będzie taka sama, uzyskują one tę samą lokatę, a osoba następna otrzyma lokatę z pominięciem kolejnych numerów zgodnych z liczbą osób, którym przyznano lokaty ex aequo.
- Osoba, która nie przystąpiła do rozmowy kwalifikacyjnej zostaje wykluczona z postępowania egzaminacyjnego oraz nie jest jej przyznawana lokata na liście rankingowej.
- W postępowaniu kwalifikacyjnym można uzyskać 80 punktów. O zakwalifikowaniu na studia licencjackie decyduje liczba zdobytych punktów, jednak nie mniej niż 45 punktów.
- Na studia zostaje zakwalifikowana osoba, która uzyska co najmniej minimum punktowe, określone w ust. 5 i zajmie na liście rankingowej lokatę mieszczącą się w ustalonym limicie przyjęć.
- O przyjęcie na niestacjonarne studia I stopnia na kierunku Architektura Wnętrz mogą ubiegać się również osoby, które brały udział w postępowaniu kwalifikacyjnym na stacjonarne jednolite studia magisterskie prowadzone w ASP w Warszawie na kierunku Architektura Wnętrz i nie zakwalifikowały się ze względu na brak miejsc lub ze względu na uzyskanie w zakończonym postępowaniu rekrutacyjnym na stacjonarne jednolite studia magisterskie zbyt małej liczby punktów. W tym przypadku podstawą oceny Uczelnianej Komisji Rekrutacyjnej jest suma punktów uzyskanych przez kandydata podczas egzaminów na studia stacjonarne.
- W przypadku zgłoszenia kandydatów na pierwszy rok w liczbie mniejszej niż dwie trzecie miejsc, przewidzianych limitem przyjęć, Uczelniana Komisja Rekrutacyjna zastrzega sobie możliwość do zawieszenia naboru i nieprzeprowadzania rekrutacji na dany rok akademicki.
IV. Niestacjonarne studia drugiego stopnia
- O studiowanie na stacjonarnych studiach drugiego stopnia na kierunek Architektura Wnętrz mogą ubiegać się absolwenci ASP w Warszawie oraz innych uczelni, którzy uzyskali tytuł licencjata, inżyniera, magistra lub magistra inżyniera na kierunku architektura wnętrz lub pokrewnym.
- Kandydat zobowiązany jest do złożenia we właściwym dziekanacie w wyznaczonym terminie dokumentów, o których mowa w rozdziale III pkt. II oraz teczki i dokumentacji dorobku artystycznego i projektowego kandydata w formie portfolio. Teczka powinna zawierać nie więcej niż 15 prac (rysunkowych, malarskich oraz innych świadczących o aktywności twórczej kandydata) w formacie nie większym niż 100/70 cm. Portfolio powinno zawierać dokumentację prac projektowych wykonanych w okresie studiów I stopnia. Do portfolio powinien być załączony dyplom licencjacki lub inżynierski w formie oryginalnych plansz lub wydruków w formacie nie mniejszym niż A3.
- Uczelniana Komisja Rekrutacyjna dla studiów niestacjonarnych podejmuje decyzję w sprawie przyjęcia kandydata na studia na podstawie postępowania kwalifikacyjnego, składającego się z dwóch części:
- Część pierwsza – ocena przebiegu studiów I lub II stopnia, ukończonych poprzednio przez kandydata, na podstawie dyplomu, indeksu lub suplementu. Za część pierwszą kandydat może uzyskać maksymalnie 30 punktów.
- Część druga – rozmowa kwalifikacyjna (autoprezentacja), w trakcie której kandydat dokonuje prezentacji i omówienia prac ze swojej teczki oraz dokumentacji dorobku artystycznego kandydata w formie portfolio i załączonego dyplomu. Rozmowa kwalifikacyjna może też dotyczyć zainteresowań kandydata z zakresu wiedzy o kulturze i sztuce ze szczególnym zwróceniem uwagi na zagadnienia związane z wybranym kierunkiem studiów, wiedzy dotyczącej aktualnych, ważnych wydarzeń kulturalnych w kraju i na świecie. Pytania Uczelnianej Komisji Rekrutacyjnej do kandydata mogą dotyczyć także prac przygotowanych do autoprezentacji. Za część drugą kandydat może uzyskać maksymalnie 55 punktów.
- Po rozmowie kwalifikacyjnej tworzona jest lista rankingowa wg sumy punktów otrzymanych przez kandydatów w dwóch częściach rekrutacji. W razie tej samej liczby uzyskanych punktów przez kandydatów biorących udział w rekrutacji, o lokacie na liście rankingowej będzie decydowała liczba punktów otrzymanych za rozmowę kwalifikacyjną (autoprezentację). Jeśli w dalszym ciągu liczba punktów dla więcej niż jednej osoby będzie taka sama, uzyskują one tę samą lokatę, a osoba następna otrzyma lokatę z pominięciem kolejnych numerów zgodnych z liczbą osób, którym przyznano lokaty ex aequo.
- Osoba, która nie przystąpiła do rozmowy kwalifikacyjnej zostaje wykluczona z postępowania egzaminacyjnego oraz nie jest jej przyznawana lokata na liście rankingowej.
- W postępowaniu kwalifikacyjnym kandydat może uzyskać 85 punktów. O zakwalifikowaniu na studia II stopnia (magisterskie) decyduje liczba zdobytych punktów, jednak nie mniej niż 40 pkt.
- Na studia zostaje zakwalifikowana osoba, która uzyska co najmniej minimum punktowe, określone w ust. 6 i zajmie na liście rankingowej lokatę mieszczącą się w ustalonym limicie przyjęć.
- O przyjęcie na niestacjonarne studia II stopnia na kierunku Architektura Wnętrz mogą ubiegać się również osoby, które brały udział w postępowaniu kwalifikacyjnym na studia stacjonarne drugiego stopnia prowadzone w ASP w Warszawie na kierunku Architektura Wnętrz i nie zakwalifikowały się ze względu na brak miejsc lub ze względu na uzyskanie w zakończonym postępowaniu rekrutacyjnym na studia stacjonarne I stopnia zbyt małej liczby punktów. W tym przypadku podstawą decyzji Uczelnianej Komisji Rekrutacyjnej jest suma punktów uzyskanych przez kandydata podczas egzaminów na studia stacjonarne.
- Wyniki postępowania w sprawie przyjęcia na studia są jawne. Dokumentacja postępowania rekrutacyjnego jest jawna w stosunku do osoby, której dotyczy.
- W przypadku zgłoszenia kandydatów na pierwszy rok w liczbie mniejszej niż dwie trzecie miejsc, przewidzianych limitem przyjęć, Uczelniana Komisja Rekrutacyjna zastrzega sobie możliwość do zawieszenia naboru i nie przeprowadzania rekrutacji na dany rok akademicki.
- Postępowanie rekrutacyjne na jednolite studia magisterskie składa się z następujących etapów: