Ogłoszenie naboru do wystawy „Nocna Zmiana”

Wybiło popołudnie – Akademio, otwórz swoje drzwi! Nadchodzi studencka Nocna Zmiana. Słońce zaszło w pracowni, a złota godzina na zdjęcia już minęła. Czas zapalić sztuczne światło i obudzić się z popołudniowej drzemki. Ci z podwójnym, zawodowym życiem – porzućcie swoje uniformy. Rozpoczynamy artystyczną wartę.

O wystawie

Nocna Zmiana to inicjatywa studiujących wieczorowo na Akademii Sztuk Pięknych. Ten niezgodny z naturalnym rytmem dobowym tryb studiowania i działalności artystycznej jest niekiedy wymuszonym kompromisem, a niekiedy świadomym wyborem.

Zaburzony rytm dobowy, nieregularny sen, praca przy sztucznym świetle i konieczność rozpoczęcia okresu wzmożonej koncentracji, gdy większość świata – zawodowego i studenckiego – ten okres wzmożonej koncentracji kończy – nie pozostaje bez wpływu na doświadczenia studiowania.

Częścią tego doświadczenia bywa także uczucie braku wynikające – ze słusznego lub nie – poczucia „mniejszych szans” z racji na okrojony program, ograniczone godziny na uczelni, dzienne godziny odbywania się dodatkowych studenckich inicjatyw czy mniejsze możliwości integracji.

Nocna Zmiana jest szansą na to, aby puścić strugę światła w kierunku osób studiujących wieczorowo i ich działalności artystycznej. Inicjatywa ta wypływa z nadziei na ogólnouczelnianą integrację, przedstawienie działalności twórczej studentów wieczorowych szerokiemu gronu: studentom dziennym, kadrze akademickiej, studentom innych uczelni artystycznych oraz wszystkim miłośnikom sztuki. Wierzymy, że będzie to szansa do stworzenia platformy do rozmowy o sztuce, niezależnie od okoliczności w jakiej ją tworzymy czy jej doświadczamy.

Szczegóły organizacyjne

Wernisaż: Noc Muzeów (13 maja 2022 r.), godzina 19:00

Miejsce: Instytut Sztuki Kulinarnej, ul. Postępu 5, Warszawa

Praca powinna interpretować jeden z powyższych tematów: tożsamość twórcza, autobiografia twórcza, tożsamości studenckie, autoportret, role społeczne, studiowanie wieczorowe, łączenie pracy zawodowej z twórczością artystyczną, nokturny, szeroko pojęte motywy nocne, praca/studiowanie na nocną zmianę, życie nocne Warszawy

Media: rysunek, malarstwo, ilustracja, komiks, rzeźba, animacja, multimedia, prace audiowizualne…

Ograniczenia formatowe: maksymalnie 100 × 140 cm lub 70 × 200 cm w przypadku prac płaskich.

Warunkiem przyjęcia pracy jest bycie osobą studencką studiującą wieczorowo lub zaocznie na ASP w Warszawie.

Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do selekcji prac ze względu na ograniczenia lokalowe.